1°C اکثرا آفتابی
اوقات شرعی
 
     
   • نگهداری گیاهان آپارتمانی
    تعداد بازدید :1829

    نگهداری گیاهان آپارتمانی

    نگهداری گیاهان آپارتمانیخرید گیاهان آپارتمانی و مراقبت‌های بعد از خرید: 1- بهنگام خرید گل و گیاه حتماً، اعتبار ، سابقه و توانائی هر مرکز فروش را ارزیابی کنید، در اولین مرکز فروش و یا نظر اول ...

    خرید گیاهان آپارتمانی و مراقبت‌های بعد از خرید:

    1- بهنگام خرید گل و گیاه حتماً، اعتبار ، سابقه و توانائی هر مرکز فروش را ارزیابی کنید، در اولین مرکز فروش و یا نظر اول اقدام به خرید نکنید چرا که بسیاری از گیاهان در محل فروش در وضعیت خاص و آرایشهای ظاهری به نظر سالم می‌آیند در حالیکه پس از انتقال دچار آفت می‌شوند.
    2- ظاهر شاداب و با طراوت هر گیاه اولین عامل ارزیابی شما باشد.
    3- برگهای آن را مورد ارزیابی قرار دهید تا از هر گونه آسیب دیدگی عاری و در وهله بعدی فاقد آثار و بقایای آفات گیاهی باشد.
    4- در مورد گیاهان گلدانی در صورتیکه توده‌های ریشه از سوراخ زهکش انتهایی بیرون زده باشد ، نشانه رشد خارج از قاعده یا استقرار مداوم آن در گلخانه یا خزانه بوده و بهتر است گیاه دیگری را انتخاب کنید و در صورتیکه همان گیاه شما را مجذوب ساخته است می‌توانید از فروشنده بخواهید که گلدان آن را تعویض کند.
    5- بهترین زمان برای خرید گیاهان آپارتمانی اردیبهشت تا شهریور ماه است.
    6- پس از خرید گیاه مورد نظر بهنگام انتقال آن به منزل حتماً گیاه را در روزنامه بپیچانید تا هم رطوبت حفظ شود و هم گیاه زیاد تکان نخورد. بعد از اینکه گیاه به منزل منتقل شد مکان مناسبی برای آن در نظر گرفته شود و در انتخاب مکان مناسب باید سه فاکتور نور ، دما و رطوبت در نظر گرفته شود.
    7- در ابتدای کار بدلیل کاهش میزان رطوبت در منازل بهتر است گیاه را در جایی بگذاریم که زیاد در معرض نور نباشد دراینصورت سطح تبخیر ازسطح برگها کاهش پیدا می‌کند، درعوص مقدارآبی را نیاز دارد بیشتر کنیم و روزهای اول بهتراست حداقل دونوبت (ساعت 10صبح و 4بعدازظهر) گیاه را با آبپاش‌های دستی ، پودرپاشی کنیم و بعد از چند روز می‌توان گیاه را به محل اصلی خود منتقل کرد.
    8- به منظور داشتن گیاهی زیبا و با طراوت بهتر است ماهی یک بار روی برگها و سطح زیرین برگها را با یک پارچه آغشته به آب ولرم تمییز کنید.
    9-به منظور تأمین رطوبت برای گیاهان ، یک ظرف پر از آب را همراه با سنگریزه در زیر گلدان قرار دهید همچنین می‌توانید با آب پاش‌های دستی برگها را اسپری کرد.
    10- در فصول سرد سال گیاه خود را در کنار شوفاژ و یا بخاری قرار ندهید.

    نحوه آبیاری و کیفیت آب آبیاری :
    در کشور ما به دلیل استفاده از گاز کلر جهت ضدعفونی آب بهتر است به مدت 12 ساعت آب را بگذاریم بماند تا کلر آن خارج شود و بعد استفاده کنیم در فصول سرد سال حسن انجام این کار در این است که دمای آب شیر که معمولاً سرد است با دمای محیط یکسان می‌شود.
    چون نیاز آبی گیاهان مختلف با هم متفاوت است و یا محلی که گیاهان را می‌گذاریم ممکن است گرم یا سرد باشد باید با توجه به دمای محیط و آزمایش خاک اقدام به آبیاری کنید. هرچه هوا گرمتر باشد نیاز به آبیاری بیشتر است .
    همچنین نوع خاک در میزان نگهداری آب نقش دارد هرچه خاک سنگین‌تر باشد آب را بیشتر در خود نگه می‌دارد و هرچه خاک سبکتر باشد قدرت نگهداری آب در آن کمتر است .
    بهترین راه برای تشخیص نیاز گیاه به آب : خاک را با دست لمس می‌کنیم اگر رطوبت داشت نیاز به آبیاری ندارد و اگر خشک باشد نیاز به آبیاری دارد. بهترین روش برای آبیاری گیاهان ، بجای روزی 3 الی 4 بار آب دادن گیاه را یک مرتبه سیرآب کنیم.
    11- گیاهان را از لحاظ نیاز نوری به سه دسته تقسیم می‌کنند
    الف ) گیاهان متقاضی نور زیاد
    ب ) گیاهان متقاضی نور کم
    ج ) گیاهان متقاضی نور متوسط
    12- بیشتر گیاهان آپارتمانی به نور متوسط نیاز دارند.
    زمان تعویض گلدان :
    1- رشد گیاه ثابت است .
    2- ریشه از زیر گلدان خارج شده باشد .
    3- بهترین زمان تعویض گلدان اوایل اردیبهشت ماه است که گیاه مجدداً فعالیت خود را آغاز می‌کند و نیاز به شرایط دمایی مساعد دارد که طبیعت این شرایط دمایی را فراهم می کند.
    4- به هنگام تعویض گلدان باید گلدان مورد نظر حداکثر 2 الی 3 سانتیمتر دهانه‌اش بزرگتر باشد و اگر گلدان مورد نظر خیلی بزرگتر از حد معمول باشد تمام نیروی گیاه صرف ریشه‌دهی بیشتر می‌شود و اندام هوایی گیاه رشد مطلوبی پیدا نمی‌کند.
    5- هرگز هنگام تعویض گلدان نباید خاک آن کاملاً خشک باشد زیرا هنگام خارج کردن گیاه از گلدان ، خاک در اثر خشک بودن به دلیل نداشتن خاصیت چسبندگی از ریشه جدا می‌شود و به تارهای کشنده گیاه صدمه وارد می آید.
    6- پس از تعویض خاک گلدان بلافاصله به گلدان آب می‌دهیم تا خاک جدید و قدیمی به هم بچسبند.
    7- خاک گلدان چنانچه در موقع مناسب تعویض نگردد بتدریج موجب زرد و ضعیف شدن گیاه می‌شود چرا که اولاً کیفیت فیزیکی خاک تغییر می کند یعنی قابلیت نفوذپذیری کم شده و تهویه در خاک صورت نمی‌گیرد و ثانیاً کیفیت شیمیایی خاک تغییر می‌کند یعنی موارد غذایی خاک گلدان توسط گیاه جذب شده در خاک فاقد موارد غذایی شده و جوابگوی نیاز گیاه نمی‌باشد. بنابراین لازم است هر سال یکبار خاک گلدان را تعویض نمائیم . برای اینکار با انگشتان یک دست خاک گلدان را نگه می‌داریم و گلدان را وارونه می‌کنیم سپس آهسته گلدان را به لبه میز یا پله می‌زنیم تا این که ریشه گیاه با توده خاک از گلدان خارج شود.
     

    click here

    پتوس :

    گیاهی است گرمسیری ، برگها به شکل بیضی برنگ سبز با رگه‌ها و لکه‌های زرد و سفید و در انواع دیگر فقط رنگ برگها سبز است برگهای جوان کوچک و ظریف و با طراوت و براق است . در اثر تغذیه خوب از طریق برگ و ریشه‌های هوائی دارای برگهای پهن و بزرگ می‌شود این گیاه به صورتهای مختلف در بیشتر منازل نگهداری می‌شود.

    خاک : پتوس احتیاج به خاک سبک با زهکش کامل دارد. زه کش گلدانها دارای اهمیت فوق‌العاده است . در غیر اینصورت آب در ته گلدان جمع شده و گیاه شادابی و رشد خود را از دست می‌دهد.
    نور: به محیط بسیار پرنور نیاز دارد، در نور متوسط هم رشد می‌کند
    آبیاری : گیاه به مقدار متوسطی آب احتیاج دارد.
    حرارت : به درجه حرارت بالا نیاز دارد، در زمستان حداقل درجه حرارت 15 درجه سانتیگراد باشد
    رطوبت : به رطوبت متوسط نیاز دارد.

    تغذیه : این گیاه در دوران رشد اختیاج به تمام مواد غذایی داشته و برای این منظور از کودهای کامل محلول در آب هر ده روز یکبار تغذیه کرد.

    ازدیاد : بهترین راه تکثیر استفاده از قلمه های صرشاخه های جوان است برای این منظور قلمه هایی بطول 5 سانتیمتر که دارای 2 تا 3 برگ باشد تهیه کرده و درخاک بسیار سبک می کارند. ترکیب این خاک مخلوطی از خاک برگ پوسیده ، ماسه  شسته و خزه بطور مساوی  است در خزه مرطوب به تنهائی ریشه می دهد و در منازل با قراردادن قلمه دذ آب آن را ریشه دار نموده و سپس در خاک مناسب می کارند.

     

    click here

    آگلونما:

    گیاهی است از خانواده شیپوریها با قد و قامتی برازنده و جالب و ارتفاع آن به 60 سانتیمتر می‌رسد. این گیاه زیبا دارای برگهای کشیده و برگها نسبت به انواع دیگر کوتاهتر است رنگ برگها سبز مایل به آبی، در وسط برگها لکه‌های خاکستری نقره فام به صورت نامنظم در پوسته برگ گسترده شده است جذابیت این گیاه مربوط به برگهای آن است

    گلهای این گیاه در اواسط تابستان برنگ سفید و لوله‌ای ظاهر می‌شود و برای تقویت عمومی گیاه بهتر است چیده شود.

    خاک : به خاک هرموسی سبک مخلوط با ماسه نیاز دارد
    نور : نیاز به نور متوسط دارد
    آبیاری : به مقدار زیادی آب احتیاج دارد . خاک باید همیشه به اندازه کافی مرطوب باشد.
    حرارت : به حرارت زیاد حداکثر 30 درجه سانتیگراد و حداقل
    16-19 درجه سانتی‌گراد نیاز دارد.
    تغذیه : این گیاه در دوران فعالیت و رشد به تمام عناصر غذایی نیاز دارد و
    می توان از کودهای شیمیایی محلول در آب هر 10 روز یکبار از طریق برگ و ریشه غذای لازم داده شود. رطوبت : به رطوبت نسبی در حدود 70تا 90 درصد احتیاج دارد.
    ازدیاد: تکثیر آن از طریق پاجوشها، قلمه سرشاخه‌ها و یا تقسیم بوته‌های بزرگ صورت می گیرد. قلمه ها در خاکی از مخلوط خزه با کمی ماسه زده می‌شود.

     

    click here

    یوکا :

    گیاهی است گرمسیری و بسیار زیبا که در اغلب منازل بصورت گلدانی و کاشت در پاسیو ها نگهداری می شود این گیاه دارای ساقه بسیار محکم و چوبی است و برگها برنگ سبز و شبیه شمشیر با نوک تیز از لبه گلدان تا انتهای ساقه چوبی را می پوشاند.

    خاک : یوکا به خاک نیمه سبک احتیاج دارد. زهکش در گلدان یوکا حائز اهمیت است و خاک آن مخلوطی از از خاکبرگ پوسیده ، ماسه شسته و کود پوسیده دامی و قدری خاک معمولی می‌باشد.

    نور : یوکا به نور کافی نسبتاً زیاد نیاز دارد. بنابراین بایستی در روشن ترین قسمت ساختمان نگهداری شود. در نور ضعیف برگها از شادابی افتاده ، رنگ سبز آن به زردی می گراید و حالت لوله ای و افتاده پیدا می کند.

    آبیاری : اصولا گیاهی کم آب است فقط باید همیشه خاک آن مرطوب متوسط باشد. مقدار و تعداد آبیاری و فصل گرم تابستان زیادتر از سایر مواقع سال خواهد بود.

    حرارت : نظر به اینکه گیاهی گرمسیری است به حرارت زیاد نیاز دارد. مناسبترین درجه حرارت بین 10 تا 25 درجه سانتیگراد

    رطویت هوا : گیاهی استثنائی است . در مناطق مرطوب رشد بسیار عالی وکامل دلرد و در محیط های خشک مقاوم است .

    تغذیه : یوکا احتیاج کامل به تمام مواد غذایی دارد و بوسیله کودهای شیمیایی محلول که دارای میکروالمنت آهن می باشد می توان هر 15 روز یکبار به آن کود داد.

    ازدیاد : تکثیر این گیاه از از طریق قطع سرشاخه‌های گیاهان بزرگ (قلمه سرگیاه) و پاجوش انجام می‌گیرد. سرشاخه ها را از قسمت چوبی شده قطع و محل قطع شده را در گیاه مادری با چسب پیوند می پوشانند. که از تبخیر آب ساقه اصلی جبوگیری شود. شاحه های قطع شده را در خاک سبکی که بیشتر خزه و ماسه است فرو کرده در درجه حرارت 25 تا 30 درجه سانتیگراد با رطوبت هوا 60 تا 70 درجه نگهداری کرده و معمولا قلمه ها لعد از یک ماه بخوبی ریشه می کنند.

    بغیر از سرشاخه‌ها ، ساقه‌های چوبی یوکا را به اندازه‌های مختلف قطع کرده و عین سرشاخه‌ها ریشه‌دار می‌کنند که تبدیل به گیاه جدید خواهد شد.

     

    click here

    کروتن:

    گیاهی است رنگارنگ بسیار زیبا در انواع مختلف با برگهای باریک ، پهن برگها در اصل سبز بوده لکه‌های قرمز و زرد در پهنه برگ پیشروی نموده و رنگهای جالب و دلفریبی بوجود می‌ آورد یکی از مشخصات مشترک گیاهان این تیره شیرابه سفیدی است که هنگام قطع شاخه‌ها و یا برگها از آن جاری می ‌شود.

    خاک : به خاک نیمه سبک با زه کش کامل احتیاج دارد. مخلوطی از خاک برگ پوسیده ، ماسه و قدری خاک معمولی که اصطلاحاً به خاک باغچه شبیه است.

    نور : به نور متوسط نیاز دارد.
    آبیاری : به مقدار متوسطی آب احتیار دارد. خاک باید همیشه دارای رطوبت باشد.
    حرارت : به حرارت زیاد حداکثر 30 درجه و حداقل 16 تا 19 سانتیگراد نیاز دارد.
    رطویت : به رطوبت نسبی در حدود 70 تا 90 درصد احتیاج دارد.
    تغذیه : در طول رشد و فعالیت گیاه استفاده از کودهای شیمیایی بصورت محلول پاشی روی برگها و تغذیه از راه ریشه هر هفته لازم است.
    ازدیاد : بهترین روش تکثیر از طریق گرفتن قلمه های بطول 8 سانتیمتر در فصل بهار می باشد.. وقتی قلمه‌ها گرفته می‌شود از محل قطع شاخه‌ها شیرابه سفید رنگی جاری می‌شود. با فروبردن قلمه‌ها در خاکستر و یا قارچ کش‌ها این شیرابه را باید خشک کرد و در بستر مناسبی که دارای خاک سبک است کاشت.

     

    click here

    دیفن باخیا:

    گیاهی است زیبا با ساقه‌های نرم و آبکی و برگهایی برنگ سبز با لکه‌های سفید و زرد و رگبرگهای اصلی کاملاً مشخص . برگها بسته به نوع گیاه پهن و درشت و یا نسبتاً کوچکند. ساقه اصلی غالباً بدون انشعاب است و برگهای انتهایی مداوم و در حال فعالیت و رشد می‌باشند. در بیشتر رقم ها برگهای پایین بتدریج می‌ریزند و ساقه گیاه حالت لخت به خود می‌گیرد که در این صورت گیاه زیبائی خود را از دست می دهد. در این صورت می توان برگهای انتهایی را همراه با 10 سانتیمتر از بخش فوقانی ساقه قطع و در ظرف آب یا در بستری از ماسه ریشه دار کرده و سپس در گلدان با خاک مناسب کاشت.

    قیه ساقه که از بندهای نزدیک بهم تشکیل یافته قابل تکثیر است و کافی است که آن را به نحوی به قطعات تقسیم کنیم که هر یک دارای یک جوانه یا بیشتر باشد. این قلمه‌ها را به صورت افقی در بستر قلمه خوابانده بطوریکه نصف قلمه‌ها از خاک بیرون باشد.
    خاک : مخلوطی از سه قسمت خاک جنگلی و یک قسمت خاک معمولی
    نور :  به نور متوسط و محیط کاملاً روشن نیاز دارد.
    آبیاری : به مقدار متوسطی آب احتیاج دارد . خاک باید همیشه دارای رطوبت باشد و در هر بار آبیاری باید آب زیاد نداد.
    حرارت : به حرارت زیاد حداکثر 30 درجه و حداقل 16 تا 19 درجه سانتیگراد نیاز دارد.
    تغذیه : این گیاه در زمان رشد احتیاج به کودهای کامل دارد و هر 15 روز یکبار یکبار می‌توان آن را با کودهای کامل شیمیایی محلول در آب با مشخصات ذکر شده روی آن تغذیه کرد.
    تکثیر : قلمه ساقه به طول 8 سانتیمتر از انتهای ساقه و یا قطع ساقه به قلمه های 5 تا 8 سانتیمتر بدون برگ و قرار دادن آنها در بستری از نباتات در حرارت 21-24 درجه سانتیگراد صورت می گیرد.
     

     

    click here

    پاندانوس :

    گیاهی است گرمسیری دارای ساقه‌های کوتاه و پوشیده از ریشه‌های بهم فشرده نسبتاً هوایی است که انبوهی از برگهای شمشیری براق و چرمی شکل از همانجا رشده کرده است کناره‌ها و روی رگبرگ میانی دارای دندانه‌های ظریف و خار مانند است برگهای سبز درخشان با حاشیه سفید به نحو جالبی به طرف پایین متمایل می‌گردد.

    خاک: مخلوطی از خاک برگ پوسیده و ماسه و خاک باغچه مرغوب

    نور : احتیاج به نور متوسط دارد.

    آبیاری :به مقدار زیادی آب احتیاج دارد . خاک باید همیشه به اندازه کافی مرطوب باشد.

    حرارت : به حرارت زیاد حداکثر 30 درجه و حداقل 16 الی 19 سانتیگراد نیاز دارد.

    تغذیه : از اواخر بهار تا اوایل پاییز بایستی بوسیله کودهای شیمیایی محلول در آب ، هر بیست روز یکبار از طریق برگها و ریشه مورد تغذیه قرار گیرد.

    رطوبت : گیاه به رطوبت متوسط هوا در حدود 50-70 درصد احتیاج دارد.

    ازدیاد : بهترین و عملی ترین روش تکثیر پاندانوس استفاده از پاجوش‌هایی است که بشکل یک گیاه کوچک و در اطراف ساقه نزدیک خاک می‌روید این گیاهچه را جدا کرده و در یک خاک سبک یا خزه می‌کارند