اوقات شرعی
 • چهارشنبه،05 تیر 1398
 • ورود
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 514
    کد: 153413
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۳/۲۸

    تسهیلات و بخشودگی عوارض با آبیاری درختان معابر فرعی

    طی سال گذشته تنها 18 روز هوای پاک، 264 روز سالم ، 78 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و 5 روز هم در شرایط ناسالم برای تمامی افراد قرار داشت .
    شهر سبز، شهروند سبز می طلبد/ تسهیلات و بخشودگی عوارض با آبیاری درختان معابر فرعی

    معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد خبر داد: طی سال گذشته 600 «شهروند سبز» باآبیاری درختان مقابل منزل از بخشودگی عوارض برخوردار شدند.
    گسترش بی رویه کلانشهرها، رشد جمعیت و از طرفی ماشینی شدن فعالیت های شهری، موجب شده تا انواع آلودگی ها در شهرهای بزرگ تشدید شود، کلان شهر مشهد نیز به دلیل تردد بسیار زیاد وسایل نقلیه و وجود منابع متعدد آلوده کننده محیط زیست از این قاعده مستثنی نیست و این موضوع مشهود است، به طوری که طی سال گذشته تنها 18 روز هوای پاک، 264 روز سالم ، 78 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و 5 روز هم در شرایط ناسالم برای تمامی افراد قرار داشت.
    در همین راستا شهرداری مشهد توجه ویژه ای به توسعه فضای سبز پایدار، خصوصا درختکاری داشته و با توجه به تغییر شرایط اقلیمی، با مشاوره و همکاری دانشگاه و مرکز تحقیقات، گونه های درختی و درختچه ای مناسب اقلیم شهر مشهد را شناسایی و خصوصا طی سال های اخیر اقدام به کاشت آنها نموده است.
    در کنار توسعه فضای سبز آنچه اهمیت بسزایی دارد نگهداری مناسب این فضاها است که در این ارتباط مشارکت همه شهروندان عزیز را می طلبد و تلاش می کنیم با ارائه آموزش ها لازم و فرهنگ سازی، خصوصا در معابر فرعی، مشارکت مردمی را در توسعه و نگهداری فضای سبز داشته باشیم.
    کاشت 98000 اصله درخت با مشارکت مردم
    به گزارش مدیریت روابط عمومی و مشارکتهای مردمی معاونت خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد خلیل الله کاظمی بیان کرد: شهرداری مشهد با اخذ مصوبه از شورای محترم اسلامی شهر در سال 91 طرحی با عنوان «شهروند سبز» را اجرایی نمود که طی آن برای شهروندانی که در آبیاری و نگهداری درختان مقابل منازل خود در معابر فرعی همکاری نمایند، تخفیفات و بخشودگی هایی در پرداخت عوارض شهری در نظر گرفته شده است.
    وی افزود: در این طرح با توجه به شرایط درختان، تعداد آنها و میزان آب مورد نیاز آبیاری، این تخفیفات محاسبه می شود، برای مثال برای درختان بالای 3 متر و درختان زیر 3 متر این مبالغ متفاوت است.
    معاون شهردار مشهد اظهار داشت: شهروندان عزیز می توانند با ورود به سایت سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری مشهد به آدرس www.park.mashhad.ir درخواست خود را برای کاشت نهال مقابل منزل و یا مشارکت در آبیاری درختان موجود، ثبت نمایند و از مزایای این طرح برخوردار شوند .
    وی افزود: پس از ثبت درخواست کاشت نهال مقابل منزل از سوی شهروند، توسط کارشناسان فضای سبز شهرداری، بازدید لازم از آدرس مورد نظر بعمل می آید و نوع گونه درختی متناسب با محل، با توجه به فضای موجود، عرض پیاده رو، ارتفاع قابل رشد برای درخت و ...تعیین می گردد و شهرداری نسبت به تامین و کاشت درخت اقدام نموده و شهروند متعهد به آبیاری و نگهداری درخت می شود. بدیهی است در صورت آبیاری و نگهداری مناسب، شهروند به صورت سالیانه از تسهیلات و بخشودگی عوارض شهری برخوردار می گردد.
    کاظمی خاطرنشان کرد: از سال 88 تا پایان سال 96، بیش از 98 هزار اصله درخت در قالب طرح مشارکت مردمی کاشته و درختکاری شده که سطحی معادل 150 هکتار را شامل می گردد.
    خبری خوش برای شهروندان سبز
    معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد با اعلام خبری خوش برای شهروندان سبز گفت: سامانه پیامکی اطلاع رسانی به شهروندان سبز از اوایل خرداد ماه جاری راه اندازی شد.
    وی افزود: بعد از ثبت نام تمامی مراحل، روند سپری شدن درخواست بصورت پیامک به شهروند اطلاع رسانی می شود.
    کاظمی اعلام کرد: با راه اندازی این سامانه می توان با کاهش مراجعات حضوری شهروندان به کم کردن ترافیک شهری وجلب رضایت شهروندان و حفظ محیط زیست کمک کرد.
    معاون شهردار مشهد در پایان خاطر نشان کرد: تمامی مراحل اداری طرح شهروند سبز از این پس بصورت الکترونیکی انجام خواهد شد.

    تعداد بازدید: 514
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    1 1
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر