4°C آفتابی
اوقات شرعی
 
     
   • طرح پژوهشی
    طرح مطالعه دلایل سرخشکیدگی و زردی زودهنگام درختان چنار در سطح شهر مشهد

    طرح مطالعه دلایل سرخشکیدگی و زردی زودهنگام درختان چنار در سطح شهر مشهد

    چکیده:

    حفظ درختان چنار که بخش اعظم فضای سبز شهرهای بزرگ کشور از جمله مشهد را تشکیل می‌دهند، از اهمیت بسیار زیادی برای مسئولین شهرها برخوردار است. با وجود توانایی مثال زدنی این درختان در سازگاری با شرایط متغیر حاکم بر مناطق شهری، امروزه مشکلات متعددی ثبات و حیات این درختان ارزشمند را تهدید می‌نماید.از جمله مهمترین این مشکلات که امروزه اغلب درختان چنار سطح شهرهای بزرگ در ایران را تحت الشعاع خود قرار داده است، مشکل زردی و خزان زودرس این درختان گران مایه می باشد. در این راستا تحقیقات گسترده‌ای نیز جهت رفع این معضل صورت گرفته است. از مهمترین این تحقیقات می توان به بررسی اثر تیمارهای مختلف بر کلروز آهن درختان چنار شهر اصفهان در فروردین ماه سال 1375 اشاره نمود. طی این بررسی مشخص گردید که این درختان از نظر عنصر آهن کمبودی نداشته بلکه از نظر عنصر پتاسیم دارای کمبود شدید هستند. همچنین علائم مشاهده شده بر روی درختان بیمار، نظیر خشک شدن برگ‌ها و کوتاه شدن فاصله بین گره‌ها و کلروزه شدن شدید سرشاخه‌های درختان نیز به کمبود عنصر روی طی فصل رشد نسبت داده شد (یزدان پناه، 1375). همچنین در مطالعه دیگری که پیرامون رفع کلروز و خزان زودرس درختان چنار شهر تهران در زمستان سال 1379 صورت گرفت، علاوه بر این که غلظت نسبا پایین پتاسیم و روی در برگ‌ها گزارش گردید، به عواملی همچون تنش خشکی، غلظت زیاد بر در آب آبیاری، آبیاری سبک و متعدد و تجمع املاح در لایه سطحی خاک ناشی از این نوع آبیاری که منجر به تشدید تنش خشکی حاکم بر گیاه می گردد و همچنین عواملی مانند کاشت درخت در خاک‌های فوق العاده کم عمق و سنگلاخی، حاکمیت شرایط میکروکلیمای خاص، شستشوی برگ در زمان‌های اوج تبخیر و تعرق و ... به عنوان مهمترین عوامل دخیل در خزان زود رس درختان چنار اشاره گردید (هاشمی نژاد، 1379). این تحقیق به منظور بررسی دلایل سرخشکیدگی و زردی زود هنگام درختان چنار در سطح شهر مشهد انجام شده است که نتیجه نهایی آن به شرح ذیل می باشد:

    کمبود شدید نتیروژن در درختان زرد به ویژه در فصل تابستان به اثبات رسید که علت آن می‌تواند کمبود آب و تنش رطوبتی به ویژه در فصل تابستان باشد. کمبود آهن در اواخر فصل رشد و در گروه درختان زرد در مقایسه با عناصر دیگر با شدت فراوان (در مقایسه با سایر عناصر کم مصرف) به اثبات رسید. کمبود روی در بهار با شدت کمتری در مقایسه با آهن در درختان رنگ پریده به اثبات رسید.

    علت رنگ‌پریدگی و خشکیدگی سرشاخه‌های درختان چنار در استان خراسان رضوی علاوه بر کمبود نیتروژن و تنش رطوبتی (به ویژه در تابستان)، کمبود آهن و روی به نظر می‌رسد. غلظت بحرانی عناصر نیتروژن، فسفر، پتاسیم، سدیم، آهن، روی، منگنز و مس به ترتیب 4/1 درصد، 13/0 درصد، 3/1 درصد، 032/0 درصد، 250 میلی‌گرم در کیلوگرم،30 میلی‌گرم در کیلوگرم، 120 میلی‌گرم در کیلوگرم و 11 میلی‌گرم در کیلوگرم تعیین گردید.

     

    تعداد بازدید :5870
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر: