1°C اکثرا آفتابی
اوقات شرعی
 
     
   • تعیین استانداردهای تولید نهال و انتخاب نهال های با کیفیت در خزانه ها ( به تفکیک گونه)
    تعیین استانداردهای تولید نهال و انتخاب نهال های با کیفیت در خزانه ها ( به تفکیک گونه)

    چکیده:

    تعیین شاخص های کمی و کیفی درختان و رتبه بندی آنها با توجه تفاوت های ذاتی و اکولوژیکی درختان کار بسیار دشوار و پیچیده ای است. بنابر این  به منظور دستیابی به اهداف این بررسی ابتدا با دسته بندی آنها در گروه های مشابه شرایط را برای رسیدن به شاخص های مورد نظر فراهم می نماییم.

    در تقسیمات بوتانیکی درختان به دو گروه عمده پهن برگان و سوزنی برگان تقسیم بندی می شوند. درختان این گروه ها در طول حیات خود از نونهالی تا کهنسالی رفتارهای متفاوتی از نظر سرعت رشد و نمو دارند. برخی در سنین اولیه دارای رشد بطئی و کند بوده و پس از آن رشد طبیعی یا سریع دارند. برخی ابتدا سریع الرشد هستند و بعد رشد طبیعی یا کند دارند. بعضی از درختان بیش از صد متر ارتفاع دارند و بعضی در اوج تکامل (کلیماکس) کمتر از ده متر ارتفاع پیدا می کنند. رشد ریشه های سطحی یا عمودی و یا هر دو در گونه ای زیاد و در سایر گونه ها کمتر است. علاوه بر آن در زمان تهیه نهال این درختان،  نحوه عرضه آنها به متقاضی متفاوت است. تمام این تفاوت ها و موارد بسیار دیگر تاکیدی است بر پیچیده بودن تعیین استاندارد نهال

    با توجه به اهداف این بررسی که ارائه شاخص های استاندارد نهال در مشهد می باشد و توضیحات ارائه شده و روش های سنتی تولید و عرضه نهال در کشور  تدوین شاخص های استاندارد نهال در این مرحله همانند استانداردهای ارائه شده  که بسیار ارزشمند است، خواهد بود. در این بررسی بیش از 50000 اصله  نهال با توجه به متغیرهای کمی شامل: قطرریشه، طول ریشه، قطر تاج، طول تاج، فاصله یقه تا تاج، قطرتنه (در قسمت یقه)، سن نهال و تعداد نهال های انتقال یافته مورد ارزیابی صددرصد قرار گرفت و آماربرداری گردید. علاوه بر آن متغیرهای کیفی شامل: تراکم تاج، شاخه بندی، رنگ پوست، وضعیت ریشههای اصلی و فرعی (از نظر کیفیت) و سلامت عمومی نیز بطور کامل ثبت و مورد بررسی قرار گرفت. علاوه بر آن به منظور دستیابی به نرم مناسب نسبت تاجبه ریشه، این نسبت در تمام نهال های نمونه برداری شده محاسبه شده است. چکیده تحلیل های آماری در گزارش به تفکیک گونه آورده شده است.

     

     

    تعداد بازدید :26
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر: